Lektury dla dorosłych

Erwachsene ELI Lektüren to sześciopoziomowa seria lektur skierowanych do młodzieży i osób dorosłych rozpoczynających lub kontynuujących naukę języka niemieckiego. To teksty z zakresu klasyki literatury, które w zależności od poziomu trudności proponowane są czytelnikowi w skróconych lub oryginalnych wersjach. Poziom zaawansowania językowego tej serii kształtuje się w przedziale od A1 do C2 i koresponduje z formułą egzaminacyjną FIT:

poziom 1 A1 (Start 1)
poziom 2 A2 (Start 2)
poziom 3 B1 (Zertifikat Deutsch - ZD)
poziom 4 B2 (Zertifikat B2)

Każdy rozdział lektur z tej serii posiada własny glosariusz prezentujący wybrane słówka i poprzedzony jest dwustronicową sekcją Zanim przeczytasz zawierającą ćwiczenia ukierunkowane na aktywizację czytelnika przed przystąpieniem do lektury. Po każdym rozdziale prezentowane są zadania poświęcone poszczególnym zagadnieniom językowym i skupiające się na czytaniu, słuchaniu, pisaniu i mówieniu, gramatyce oraz słownictwie. Proponowane ćwiczenia egzaminacyjne odpowiadają formułom egzaminów FIT.

Załączona płyta CD zawiera nagranie audio tekstu książki. W przypadku niektórych tytułów na płycie umieszczone są nagrania kluczowych fragmentów utworu istotne z punktu widzenia ćwiczeń na rozumienie ze słuchu, podczas gdy pełne nagranie audio można pobrać online w formacie mp3. W każdej lekturze znajduje się także sekcja Sprawdź się, która obejmuje całość zagadnień językowych przedstawionych w tekście utworu. W końcowej części każdej z lektur umieszczono ponadto specjalne dossier, które poprzez prezentację sylwetki autora i jego epoki wzbogaca wiedzę czytelnika z zakresu historii, kultury i literatury, jak też zachęca go do sięgnięcia po inne lektury bądź pełne wydania dzieł literackich.

Die Zauberflöte

A1

Z opisu książki: Adaptacja opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet do libretta E. Schikanedera.

Zobacz więcej ►

Die Aufzeichnungen des Malte Laurids Brigge

A2

Z opisu książki: Adaptacja jedynej powieści Rainera Marii Rilkego Pamiętniki Malte-Lauridsa Bridgge.

Zobacz więcej ►

Kaspar Hauser

A2

Z opisu książki: Kim był Kaspar Hauser? To pozostaje zagadką po dziś dzień. Pewnego dnia w roku 1828 na Unschlittplatz w Norymberdze pojawił się dziwaczny młody człowiek...

Zobacz więcej ►

Kleider machen Leute

A2

Z opisu książki: Ubogi krawiec Strapinsky przybywa do miejscowości Seldvyla w poszukiwaniu pracy i wikła się w bardzo skomplikowaną sytuację, kiedy miejscowi biorą go za księcia...

Zobacz więcej ►

Die Kapuzinergruft

A2

Z opisu książki: Adaptacja powieści Józefa Rotha pt. Krypta Kapucynów.

Zobacz więcej ►

Aus dem Leben eines Taugenichts

A2

Z opisu książki: Adaptacja utworu Josepha von Eichendorffa pt. Z życia nicponia, uważanego za szczytowe osiągnięcie późnego romantyzmu w Niemczech.

Zobacz więcej ►

Effi Briest

A2

Z opisu książki: Siedemnastoletnia Effi Briest przenosi się wraz z mężem baronem von Instettenem do małego miasteczka nad Morzem Bałtyckim. Jednak baron nie poświęca zbyt wiele uwagi swojej młodej żonie, która nie odnajduje się w lokalnej społeczności...

Zobacz więcej ►

Schloss Gripsholm

A2

Z opisu książki: Adaptacja autobiograficznej powieści Kurta Tucholsky'ego Zamek Gripsholm. Rok 1932. Grupa przyjaciół spędza lato w zamku Gripsholm - pięknie położonej, wiejskiej posiadłości w Szwecji. Tymczasem w Niemczech do władzy lada chwila dojdą Naziści...

Zobacz więcej ►

Die Räuber

B1

Z opisu książki: Adaptacja dramatu Friedricha Schillera pt. Zbójcy.

Zobacz więcej ►

Die Verwandlung

B1

Z opisu książki: George Samsa z nieznanych przyczyn przemienia się w ogromnego chrząszcza. Ta mutacja zmienia znacznie życie jego samego i jego rodziny, która okazuje coraz większą obojętność i niechęć dziwnemu stworzeniu, jakim stał się bohater.

Zobacz więcej ►

Die Welt von Gestern

B1

Z opisu książki: Adaptacja autobiografii Stefana Zweiga Świat wczorajszy. Autor opowiada o swojej młodości spędzonej w Wiedniu i wspomina wspaniały świat bezpowrotnie zniszczony przez wojnę.

Zobacz więcej ►

Woyzeck

B1

Z opisu książki: Tragiczna historia prostego żołnierza, który wykorzystywany przez przełożonych i poniżany przez kolegów, powoli popada w szaleństwo.

Zobacz więcej ►

Die Leiden des Jungen Werther

B1

Z opisu książki: Adaptacja powieści Johanna Wolfganga von Goethego pt. Cierpienia Młodego Wertera.

Zobacz więcej ►